14 Eylül 2009 Pazartesi

Bakırçay için ilk adım atıldı

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İzmir ve Manisa il sınırları içerisinden geçerek, Dikili Çandarlı'dan denize dökülen Bakırçay Nehri'nden kaynaklanan ve yaklaşık 80 kilometrelik alanda etkili olan bölgedeki kirliliğin önlenmesi amacıyla 22 belde ve ilçe belediyesinden oluşan hizmet birliği kurulacak.

İzmir İl Genel Meclisi'nin ağustos ayı içinde aldığı karar uyarınca Bakırçay Havzası Hizmet Birliği adıyla kurulacak girişime, bölgedeki 22 belde ve ilçe belediyesi katıldı. Bölgeyi en çok kirlettiği bildirilen Soma ilçesi de birliğe üye oldu. Soma Belediye Meclisi'nin gerçekleştirdiği toplantıda, birliğe üyelik oy birliğiyle kabul edildi.

Birlik tüzüğü uyarınca üye belediyeler, bütçelerinin bir önceki yılın kesin hesapları üzerinden yüzde 0.5'ini geçmemek üzere birlik meclisi tarafından belirlenecek oranda katkı verecek.

Bakırçay Havzası Hizmet Birliği'nin, havzada bütünleştirilmiş ve etkili bir su kalitesi yönetimini kurmayı, nehir ve kollarındaki kirliliği önlemeyi, koruma ve ıslah projelerinin geliştirilebilmesi amacıyla su kaynakları kullanım alanlarının nitelik ve niceliklerini planlamayı ve yönetim programını yapmayı amaçladığı kaydedildi. Birgün

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder